Sbor

CEB (5)

Czech Ensemble Baroque Choir

Czech Ensemble Baroque Choir je novým typem sborového tělesa, jehož členové jsou pěveckými profesionály, ale navíc absolventy kurzů autentické interpretace staré hudby u nás i v zahraničí. Sólová aprobace většiny kooperujících zpěváků umožňuje jak provádění děl ve stylu ripieni, tak velkých kantát a oratorií. Počet zpěváků může být tedy, podle typu kantáty, od osmi do čtyřiceti a více zpěváků.

Těžištěm repertoáru sboru jsou kantáty a oratoria 17. a 18. století (Händel, Bach, Vivaldi, Lully, Purcell, Haydn, Mozart). Svůj dynamický výraz, získaný zejména prací na barokním repertoáru a sólistický potenciál svých členů, dovede sbor účinně uplatnit i v díllech 20. století – pro festival Smetanova Litomyšl například soubor nastudoval Catulli Carmina Carla Orffa a Stravinského Svatby – scénické provedení ve spolupráci s Tanečním souborem Hradišťan, Karlem Košárkem a skupinou Dama Dama. Již několikátou sezónu sbor účinkuje také v operních představeních (Acis a Galatea, Don Giovanni, Dorilla in Tempe, Il Mondo della Luna, King Arthur).

Vedle práce s orchestrem a instrumentalisty nechybí v dramaturgii souboru také ryze vokální programy a capella nebo díla s doprovodem bassa continua (Purcelll, Byrd, Bach, Palestrina).

Sbor bývá velmi kladně hodnocen především pro svůj přesvědčivý hudební výraz, muzikalitu, stylovost pojetí a specifický projev každého zpěváka.

Hlavním sbormistrem tělesa je Tereza Válková.