Sbor

CEB (5)

Czech Ensemble Baroque Choir

Czech Ensemble Baroque Choir je novým typem sborového tělesa, jehož členové jsou pěveckými profesionály, ale navíc absolventy kurzů autentické interpretace staré hudby u nás i v zahraničí. Sólová aprobace většiny kooperujících zpěváků umožňuje jak provádění děl ve stylu ripieni, tak velkých kantát a oratorií. Počet zpěváků může být tedy, podle typu kantáty, od osmi do čtyřiceti a více zpěváků.

Těžištěm repertoáru sboru jsou kantáty a oratoria 17. a 18. století (Händel, Bach, Vivaldi, Lully, Purcell, Haydn, Mozart). Svůj dynamický výraz, získaný zejména prací na barokním repertoáru a sólistický potenciál svých členů, dovede sbor účinně uplatnit i v dílech 20. a 21. století (Orff: Catulli Carmina, Stravinský: Svaděbky, Martinů: Kytice, Fleischer: Adappa – světová premiéra opery, Bernstein: Mass aj.).
Kromě domovského orchestru Czech Ensemble Baroque vystoupil a natáčí vokální ansámbl také se souborem Musica aeterna Bratislava, Akademie für Alte Musik Berlin, Filharmonie Brno, Filharmonie Olomouc, soubor Dama Dama, B-Side Band s Vojtěchem Dykem a dalšími. Již patnáctou sezónu sbor účinkuje také v operních představeních (Acis a Galatea, Don Giovanni, Dorilla in Tempe, King Arthur, Platée, Don Giovanni aj.) v produkcích Hudebního festivalu Znojmo.

Soubor má na svém kontě řadu nahrávek pro Supraphon, European Broadcasting Union, Český rozhlas, Českou televizi aj.

Vedle práce s orchestrem a instrumentalisty nechybí v dramaturgii souboru také ryze vokální programy a capella nebo díla s doprovodem bassa continua (Purcelll, Byrd, Bach, Palestrina). V tomto žánru se soubor zdokonaloval například pod vedením proslulé vokální skupiny The King‘s Singers, Paulem Phoenixem nebo Robinem Tysonem.

Sbor bývá velmi kladně hodnocen především pro svůj přesvědčivý hudební výraz, muzikalitu, stylovost pojetí a specifický projev každého zpěváka.

Hlavním sbormistrem tělesa je Tereza Válková.