Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir

Stará hudba pro nový věk…

CEB (7)

Czech Ensemble Baroque

Ansámbl, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období v autentické interpretaci na dobové
nástroje založil dirigent Roman Válek roku 1998. Soubor má tři složky: orchestr, vokální ansámbl a sólisty.
Dramaturgie tělesa zasahuje do všech žánrů zejména baroka a klasicismu. Členy jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa.
Šéfdirigentem tělesa je Roman Válek, funkci koncertního mistra zastává Petr Růžička, Jana Anýžová nebo Josef Žák, vedoucím vokálního ansámblu je Tereza Válková. Mezi kooperující umělce patří: Andreas Scholl, Adam Plachetka, Valer Sabadus, Emma Kirkby, Rupert Charlesworth, Chouchane Siranossian, Tamar Halperin, Krystian Adam, Richard Wiegold, Luise Haugk, Dagmar Šaková, Jean-Francois Lombard, Markéta Cukrová, Barbara Maria Willi, John Holloway, Joel Frederiksen, Jaroslav Březina, Ludmila Peterková aj. Z interpretů jiných žánrů je to houslista Pavel Šporcl nebo zpěvák Vojtěch Dyk.
Dramaturgii tělesa tvoří kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu.
Od září 2012 realizuje ansámbl svůj vlastní velký abonentní cyklus staré hudby BACHA NA MOZARTA! v brněnském Besedním domě, který je první svého druhu na Moravě.
Soubor je rezidenčním ansámblem Hudebního festivalu Znojmo, kde uvedl řadu českých i světových operních premiér, komorních i kantátových koncertů, za něž je vysoce hodnocen odbornou kritikou, včetně 3 nominací na cenu Thálie. Soubor je zván na prestižní festivaly (Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův Máj, Mitte Europa, Dni starej hudby Bratislava, Muzika Baltycka Gdaňsk, Koncertní cyklus FOK, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Musica Holešov aj.) a od roku 2006 spolupořádá Třebíčský operní festival.
Od roku 2003 organizuje Czech Ensemble Baroque vlastní hudební workshop Letní škola barokní hudby (na zámku Holešov), který je určen mladým hudebním profesionálům v oboru stará hudba.

CEB (9)

Czech Ensemble Baroque

Soubor intenzivně spolupracuje s Českou televizí a rozhlasem na záznamech dramaturgicky objevných titulů (Rameau: Platée, Mysliveček: Montezuma – 1. světová nahrávka, Mozart: Don Giovanni aj.). Soubor natočil několik projektů pro nejvýznamnější evropský rozhlas WDR a NDR (DE), pravidelně natáčí pro EBU (Evropská vysílací unie). V posledních letech spolupracuje i na filmových produkcích: Margerite (2016), Interlude in Prague (2017), Marie Terezie (2017, 2019, 2021), Beethoven (2020).

Úspěšné CD souboru „Händel Oratorio Arias“ s barytonistou Adamem Plachetkou, sólistou Metropolitní opery New York, bylo velmi kladně oceněno naší i zahraniční kritikou, stejně, jako turné Molieri (Mozart a Salieri). Album Molieri vydalo v roce 2022 vydavatelství Pentatone.
Soubor si vytyčil jako svůj dlouhodobý umělecký cíl objevení a restauraci díla významných českých rodáků F. X. Richtera a F. I. Tůmy. Dosud natočil ve světové premiéře 7 alb pro firmu Supraphon a Aparté Music France. Nahrávky sklidily velmi pozitivní ohlasy především v zahraničí – tip stanice BBC 3, Album měsíce časopisu TOCCATA (DE), plný počet hvězd v magazínu Early Music Review, nominace na Classic Prague Awards – nahrávka roku atd.

V roce 2019 na sebe výrazně upozornil realizací Händelova oratoria Saul s Andreasem Schollem a Adamem Palchetkou v hlavních rolích. V roce 2021 uskutečnil Evropské turné s recitálem Andrease Scholla a Tamar Halperin a roku 2023 novodobou světovou scénickou premiéru Caldarovy opery Concordia de‘ pianetti s Valerem Sabadusem, Adamem Plachetkou, Andreasem Schollem, Hanou Blažíkovou v hlavních rolích a v režii Tomáše Pilaře.

V následujcích sezónách uvede Vivaldiho operu Juditha Triumphans s Malenou Ernman, Dagmar Šakovou a Mayou Amir nebo Händelova Giulio Cesare s Annou Prohaska a Andreasem Schollem.