Quintet

Pětičlenný vokální ansámbl je tvořen mladými sólisty, kteří se specializují na autentickou interpretaci staré hudby. Zabývá se také vokální tvorbou autorů 20. století. Je součástí vokálně instrumentálního tělesa Czech Ensemble Baroque, které je zaměřeno na autentické provádění velkých barokních oratorií, oper a kantát. Těžištěm činnosti Quintetu je zejména madrigalová tvorba a duchovní moteta 17. století (Montevedi, Arcadelt, Lasso, Byrd, Schütz). Czech Ensemble Baroque Quintet má mimo jiné v repertoáru i novou podobu madrigalů a uvádí premiéry soudobých skladatelů. Většina z děl byla zkomponována přímo pro EBQ: Juraj Čiernik – Cyklus písní na slovenské lidové texty, Martin Jakubíček – Maria, kantáta pro čtyřruční klavír a vokální quintet, madrigalový cyklus Lukáše Hurníka Poslední léto s Juliet na texty Jana Tůmy, Jiří Miroslav Procházka – Bolebraní, Martin Jakubíček – Deutsche madrigalen, Miloš Štědroň – I am no as seem to be a další.

Ansámbl absolvoval několik workshopů se členy souboru King Singers, s Paulem Phoenixem a Robinem Tysonem, pracoval také pod vedením kontratenoristy Andrease Scholla.

V roce 2011 soubor nastudoval specifický program hebrejských písní, které pro quintet upravil skladatel a přední český odborník na židovskou hudbu Tomáš Novotný a s tímto programem natočil také CD.

Soubor je zván ke spolupráci a vystoupením po celé České republice (Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Concentus Moraviae, Velikonoční festival duchovní hudby, Barbara Maria Willi uvádí, Olomoucké barokní slavnosti, Bacha na Mozarta!, Třebíčský hudební festival, hudební festival Znojmo aj.) i do zahraničí. (Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo aj.) a kromě mateřského orchestru Czech Ensemble Baroque pracoval také s Capellou Appollinis Barbary Marie Willi, souborem Musica Aeterna Bratislava Petra Zajíčka, klavírním duem Renaty a Igora Ardaševových a s mnoha dalšími.

Na svém kontě má několik CD. V roce 2017 natočil svůj debutový videoklip k Monteverdiho madrigalům Brněnský Monteverdi, který získal řadu ocenění.

Obsazení Quintetu:

  • Pavla Radostová/Markéta Klaudová – soprán
  • Tereza Válková – mezzosoprán, umělecká vedoucí
  • Martin Ptáček – alt
  • Jakub Kubín – tenor
  • Jiří Miroslav Procházka  – bas