Flecha Mateo: Ensaladas

Ensaláda je typickou španělskou madrigalovou formou. Název znamená v doslovném překladu „salát“ a s nadsázkou tak poukazuje na fakt, že tyto rozsáhlejší kompozice jsou směsí duchovních a světských témat, vokální polyfonie a rozverných líbivých tanců, španělštiny (případně portugalštiny) a latiny. „Vysoké“ umění zde přechází do lidového a nápadité metaforické texty přecházejí od morálních ponaučení do nonsensových refrénů, ve kterých jsou zpodobněny zvuky bitevní vřavy, rytířského souboje, nebo bouře na moři.
Mateo Flecha (1481-1553) katalánský skladatel, známý pod přízviskem „El Viejo“ (starší), aby se odlišil od svého synovce, Matea Flechy „El Joven“ (mladší), rovněž skladatele madrigalů. „El Viejo“ proslul právě díky svým ensaládám, které publikoval v roce 1581 jeho synovec v Praze.
Mateo Flecha řídil hudbu v katedrále Lleida, na dvoře vévody, Diego de Mendoza v Guadalajaře a ve Valencii a Sigüenze, kde sloužil jako maestro di cappella.
Tento mimořádně atraktivní program zaujme opravdové hudební odborníky a milovníky stejně, jako posluchače, kteří se s tzv. „vážnou“ hudbou setkají jen zřídka nebo dokonce poprvé. Flechovy Ensalády splňují všechny parametry zábavného, ale také vysoce artificiálního programu ve stylové interpretaci.
Program je vhodný do sakrálních i světských prostor.
Velmi doporučujeme doplnit koncert promítáním titulků – překladem textů.

DURATA:

Asi 70 minut

ORCHESTR:

Vihuela/theorba, flétny, bicí (4 hráči)

VOKALISTÉ:

2S – 2A – 2T – 2B (8 zpěváků)

SOLI:

Pavla Radostová – soprán

Lucie Karafiátová – alt

Jakub Kubín – tenor

Jiří Miroslav Procházka – bas

Michaela Koudelková – flétny

 

Ve španělském/latinském originále

 

PROGRAM KONCERTU

Mateo Flacha: Las Ensaladas:

  • La Guerra (Válka)
  • perkuse solo
  • El Fuego (Oheň)
    Přestávka
  • La Justa (Rytířské klání)
  • perkuse solo
  • La Bomba (Čerpadlo)

 

Premiéra: Hudební festival Znojmo, 28. 7. 2018